DIY תפירה ורקמה

מחברת רקומה עם שלושה קקטוסים

רקמה היא מבחינתי גילוי די חדש. תמיד פחדתי לגעת בחוט ובמחט, מחשש שלא יצא ממה שאעשה משהו סביר. בסופו של דבר התחלתי להיכנס לעולם הזה – וגיליתי עולם חדש ומופלא. למה התחלתי לרקום? בפוסט הזה כתבתי את התשובה (רמז: היא קשורה לחצי השני של הבלוג).

קצת אחרי שהתחלתי לרקום, שמתי לב שהרקמה התחילה להיות מאוד פופולרית, בעיקר בחנויות הבגדים. בכלל, נדמה שבשנתיים-שלוש האחרונות טרנד הרקמה שוטף את כל חנויות הבגדים והאקססוריז. אנחנו רואים את הרקמה על שמלות, חצאיות, מעילים ואפילו טי-שירטים פשוטים. יש המון סוגים של רקמות שונות, מפרחים שונים ועד הדפסים אתניים. הכל הולך 🙂 ואני, בתור חובבת רקמה, פשוט מאוהבת בכל סוגי הבגדים האלה. הביאו לי חולצה רקומה ותראו אדם מאושר!

אבל חוץ מלרקום רקמה מסורתית עם חישוק רקמה ובד, או לרקום על בגדים, אפשר לרקום עוד על כל כך הרבה דברים. בפוסט על יצירת ברכות לראש השנה, רקמנו על נייר למשל. רוצות עוד רעיונות? אפשר לרקום למשל גם על אהילים, וילונות, כריות ואפילו על תכשיטים, ובמקרה של הפוסט שלפנינו – על מחברות.

כדי "לרקום" על מחברת פשוט רקמתי רקמה רגילה על בד, ולאחר מכן הדבקתי אותה למחברת. כדי ליצור את המחברת הרקומה יש למדוד קודם כן את גודל המחברת ולפי הגודל שלה לחשב את גודל הבד שאנחנו צריכים לרקום עליו. שימו לב שהשתמשתי בכמה תכים שונים כדי לרקום את הדוגמה שבחרתי. אם אתן לא יודעות עדיין לרקום את התכים האלה, אפשר להשתמש תמיד בתך הפשוט ביותר – תך מכונה (back stitch). גם התך הפשוט הזה יכול להביא לתוצאות צבעוניות ומהממות, ולפעמים הוא כל מה שצריך כדי ליצור עבודת רקמה.

מה צריך?

מחברת

בד

חוטי רקמה ומחט

מוד פודג' לבדים

בריסטולים

מכחול

מספריים

חישוק רקמה (אופציונלי)

מה עושים?

מודדים את הגודל של המחברת, כולל הרוחב שלה. לא שוכחים לחשב את שני הצדדים של המחברת. לפי הגודל שמדדנו נגזור את הבד שרצוי לנו, פלוס 5 ס"מ לכל צד.

הדרך הכי פשוטה לגזור את הבד בגודל המתאים היא לפרוס את הבד, ועליו לשים את המחברת פתוחה. כשהמחברת פתוחה תמדדו 5 ס"מ מכל צד של המחברת, וגזרו.

אחרי שגזרנו את הבד ניקח את חישוק הרקמה שלנו ונשרטט את העיגול הפנימי של החישוק על דף נייר. העיגול הזה יעזור לנו להבין מה גבולות החישוק. אפשר לבחור בכל גודל של חישוק שמתאים לדוגמה שאתן רוצות לרקום.

ציירו את הדוגמה שאתן רוצות בתוך העיגול ששרטטתן. היא יכולה להיות כל דבר שתרצו: משפט השראה, השם שלכן או כל ציור אחר.

אנחנו בחרנו לכתוב את המשפט "can't touch this", ולהוסיף לו גם שלושה קקטוסים חמודים.

אחרי שהדוגמה מוכנה העבירו אותה לבד באמצעות נייר העתקה.

מקמו את חישוק הרקמה במקום המתאים, והתחילו לרקום!

זה הפירוט של התכים שהשתמשנו בהם:

את המילים can't touch רקמנו בתך מכונה.

THIS – תך שרשרת

את הקקטוסים רקמנו עם תך מכונה ותך גבעול, ואת הקוצים של הקקטוסים עשינו גם מתכים ישרים וגם מתכים של X. את הפרחים הוורודים רקמנו בעזרת קשר צרפתי.

רקמה can't touch it

אחרי שהרקמה מוכנה נדביק אותה למחברת עם מוד פודג' לבדים.

בעזרת מכחול נמרח שכבה דקה של מוד פודג' על המחברת, ונדביק בזהירות את הבד למחברת. עבדו לאט ובזהירות, והדביקו מעט בד כל פעם.

את השאריות של הבד נקפל פנימה, לכריכה הפנימית של המחברת, ונדביק גם אותן.

כדי להסתיר את השאריות של הבד השתמשנו בבריסטול באותו צבע של הכריכה הפנימית של המחברת, והדבקנו אותו בעזרת דבק רגיל לכריכה הפנימית.

הרגשנו שמשהו חסר לנו, ורצינו לקשט גם את הכריכה הפנימית. פינצ'צ'נו צורות שונות של קקטוסים, והדבקנו אותן בשני צידי הכריכה בלי סדר כלשהו.

וזהו! המחברת שלנו מוכנה לכל הרעיונות והחלומות שנרצה לכתוב בה 🙂

רקמה נעימה לכולן!

 

מחברת רקומה עם קקטוסים

מחברת רקומה

מחברת עם קקטוסים רקומים

Comments (6)

 • אתן יודעות איפה אפשר לקנות נייר העתקה? נייר קופי רגיל עלול ללכלך את הבד

  הגב
  • היי צפנת, אכן לא משתמשים בנייר קופי רגיל אלא בנייר העתקה מיוחד.
   אפשר לרכוש אותו בחנויות בדים וגם אצל עינת מ100% רקמה (חנות אונליין).

   הגב
 • אני גם מאוד אוהבת רקמות והרעיון לרקום על מחברת או יומן הוא כל כך מוצלח!! ממש מתוק, הייתי שמחה מאוד לקבל את זה כמתנה 🙂

  הגב
  • תודה תמר! אנחנו מתות על רקמה וחושבות איך לרקום על כל דבר אפשרי 🙂

   הגב
 • איזה יופי של מחברת!.
  קקטוסים זו אהבה 🙂

  הגב
  • קקטוסים זאת לגמרי אהבה! תודה רבה!

   הגב

Write a comment

אני לא רובוט :) *

אוהבת יצירה, לייף סטייל וטיולים?

אם התשובה היא כן, כנראה תאהבי גם את הניוזלטר שלנו שמלא בהשראה, נצנצים, הטבות שוות ותוכן מיוחד שאנחנו שולחות רק למנויות הניוזלטר*

* בלי ספאם, מבטיחות