DIY חגים ומועדים צמחים ופרחים

שתי הצעות הגשה לעציצים לט"ו בשבט

ט"ו בשבט תמיד היה נראה לי כמו חג יחסית קטן ומוזר, שכל תפקידו הוא להזכיר לנו שעוד רגע מגיעים פורים ופסח ה"גדולים" ומלאי החגיגות. אהבתי כמובן את שלל הפירות היבשים (אום-נום-נום!), אבל חוץ מזה לא ממש הבנתי מה הקטע בחג הזה. תמיד היו סביבי שתילים, כיאה למושבניקית ובת לבעלת משתלה, אז מחסור בעציצים ובירוק לא היה לי.

אני חושבת שרק בשנים האחרונות הבנתי פתאום את גדולתו של החג הזה. כשעברתי לעיר, ולמרות כל ניסיונות ההכחשה שלי, הבנתי שאני ילדת מושב אמיתית. גיליתי מחדש כמה הירוק (של העצים!) עושה לי טוב בלב ובנשמה, כמה כיף לראות צמחים גדלים, מסתעפים ונותנים לנו, פשוטו כמשמעו, אוויר לנשימה. הבנתי את הרצון לחגוג את הטבע ואת ההתחדשות שלו.

אז ברוח החג והרצון לחגוג את היופי שבטבע, הכנו לכן שתי הדרכות ליצירת עציצים, שיאירו גם בית בעיר וגם בית בכפר. והכי חשוב – ישמחו את כל הסובבים, כי אין כמו קצת ירוק בעיניים.

תנו לגדול בשקט: עציץ טרקוטה

שתי הצעות הגשה לעציצים לט"ו בשבט

מה צריך?

עציץ טרקוטה

חותמות וכרית דיו

צבע אקריליק

מכחול

דבק

חוט שמשון וחוט טווין

מספריים

מה עושים?

צובעים את העציץ בכמה שכבות של אקריליק, עד שהכיסוי של העציץ אטום לגמרי.

שתי הצעות הגשה לעציצים לט"ו בשבט

בעזרת החותמות מחתימים את המשפט שבחרנו על העציץ.

שימו לב: הצורה של העציץ מעוגלת ולא שטוחה, לכן יכול להיות שהחותמת לא תצא לכם מושלמת. אני נעזרתי במכחול דק ובצבע אקריליק שחור כדי לצבוע את האותיות שיצאו לא מושלמות.

אפשר להשתמש גם בטוש כדי לכתוב על העציץ, אבל אני מעדיפה את החותמות כי הכתב יוצא אחיד יותר, ולטעמי גם יפה יותר 🙂

שתי הצעות הגשה לעציצים לט"ו בשבט

אחרי שהצבעים התייבשו לגמרי נתחיל להדביק את חוט השמשון לעציץ. בזמן ההדבקה שילבתי גם חוט טווין כדי לתת עניין וצבע לעציץ. כמובן, אפשר להשתמש רק בחוט טווין או רק בחוט שמשון. הבחירה שלכן.

שתי הצעות הגשה לעציצים לט"ו בשבט

העציץ שלנו מוכן לשתילה!

שתי הצעות הגשה לעציצים לטו בשבט

עציצים לט"ו בשבט: שתי הצעות הגשה

עציצים לט"ו בשבט: שתי הצעות הגשה

 

ממחזרים ושותלים: עציץ מפחית שימורים

שתי הצעות הגשה לעציצים לט"ו בשבט

מה צריך?

פחית שימורים

צבעי אקריליק

צבע ספריי (אופציונלי, תלוי בפחית שלכם)

מכחול

חוט שמשון

חוט ברזל

מדבקות לוח גיר

פלאייר וקאטר

פטיש ומסמר (לא בתמונה)

מה עושים?

השלב הראשון תלוי במראה שתרצו להשיג. אני רציתי שהשכבה התחתונה תהיה כסופה, ושהצבע שלה יבצבץ אחרי שאצבע את הפחית. אם גם אתם רוצים להגיע למראה הזה, תוכלו לרסס את הפחית בצבע ספריי כסוף אם הפחית שלכם צבעונית. אם יש עליה נייר שאפשר לקלף אותו, פשוט תורידו אותו ומתחתיו הפחית תהיה כבר כסופה.

שתי הצעות הגשה לעציצים לט"ו בשבט

בשלב השני צבעתי את הפחית בצבע אקריליק ירקרק. לא רציתי להגיע למראה חלק, אלא להפך: רציתי שמשיחות המכחול יורגשו, ולכן במהלך הצביעה לא הכנסתי את המכחול למים, אלא צבעתי עם הצבע ה"יבש" יחסית.

כמה מילים בנוגע לצבע שהשתמשתי בו: האקריליק שאני השתמשתי בו הוא של חברת "maimeri"', שנחשבת לחברה מאוד איכותית לצבעים. עד כמה שאני יודעת הצבעים האלה לא מיועדים במיוחד למתכת, אבל בגלל שהם די חזקים הרשיתי לעצמי להשתמש בהם בצביעה של פחית השימורים.

אם תרצו להשתמש בצבעים שנועדו למתכת, יש את הצבעים של חברת טמבור למשל. גם בחנויות יצירה רבות יש מבחר גדול של צבעי אקריליק לעבודה עם מתכת, כמו הסדרה של מרתה סטיוארט, סדרת home decor של folkart ועוד.

בכל מקרה, אחרי שהצבע התייבש כדאי למרוח עליו שכבת לכה להגנה נוספת.

שתי הצעות הגשה לעציצים לט"ו בשבט

אחרי שסיימנו את חלק הצביעה נכין לפחית שלנו ידית. בעזרת פטיש ומסמר ניצור חור משני צדי הפחית, לשם תיכנס הידית. היעזרו בפטיש ובמסמר גם כדי ליצור חורי ניקוז קטנים בתחתית העציץ – השלב הזה חשוב, אחרת יצטברו לכן מים בעציץ והצמח יכול להירקב.

שתי הצעות הגשה לעציצים לט"ו בשבט

בעזרת קאטר נחתוך חתיכה מחוט ברזל. נסו למדוד כמה חוט תצטרכו כדי שהוא יגיע לשני החורים שעשיתן, עם קצת עודף בשני הקצוות. לא צריך להיות יותר מדי מדויקים, אבל כדאי שיהיה לכן אפילו עודף חוט ולא יקרה מצב של חוסר.
סביב חוט הברזל נלפף חוט שמשון. מרחו מעט דבק על החוט תוך כדי ליפוף.

שתי הצעות הגשה לעציצים לט"ו בשבט

נכניס את חוט הברזל שלנו לחורים שהכנו, ואם נרצה נדביק גם מדבקת לוח גיר חמודה.

שתי הצעות הגשה לעציצים לט"ו בשבט

נשתול את השתיל שלנו בזהירות.

עציצים לטו בשבט - שתי הצעות הגשה

תתחדשו ואל תשכחו להשקות את השתילים שלכן מדי פעם, זה יעשה להם רק טוב.

עציצים לט"ו בשבט: שתי הצעות הגשה

 

הדרכה נוספת לפעילות ט"ו בשבט לילדים (כולל המלצה לטיול!) תוכלו למצוא ממש כאן

 

אם הכנתן עציץ חדש בהשראת ההדרכות שלנו, נשמח (מאוד) אם תצלמו אותו ותתייגו אותנו בפייסבוק: Craft & Dreams, או באינסטגרם #craft_and_dreams.

 

ט"ו בשבט שמח!

Comments (2)

  • רעיונות נפלאים 🤗👍

    הגב
    • כיף לשמוע! תודה רבה 💜

      הגב

Write a comment

אני לא רובוט :) *

אוהבת יצירה, לייף סטייל וטיולים?

אם התשובה היא כן, כנראה תאהבי גם את הניוזלטר שלנו שמלא בהשראה, נצנצים, הטבות שוות ותוכן מיוחד שאנחנו שולחות רק למנויות הניוזלטר*

* בלי ספאם, מבטיחות