Life style השראה כללי לייף סטייל

שנה חדשה, התחלה חדשה – על בלוגינג, עצמאות, התפתחות מקצועית, נשיות ומה שביניהם

בדרך כלל בתחילתה של שנה חדשה מתחילות לצוץ מכל עבר רשימות שמסכמות את השנה שחלפה: מה עשינו, מה הספקנו ומה אנחנו רוצים להספיק בעתיד. למען האמת אנחנו לא ממש מתחברות לכל טרנד הסיכומים הזה. לרוב אנחנו פשוט עוברות משנה אזרחית אחת לאחרת במעין המשכיות שכזאת, בלי צורך לסכם ולהסתכל על מה שהיה. עם יד על הלב: האם אנחנו של 31.12.2019 נהיה כל כך שונות מאנחנו של 1.1.2020? ככל הנראה נישאר, ובכן, אותו הדבר (וטוב שכך).

יחד עם זאת, החלטנו שהשנה בא לנו לעשות משהו מיוחד ושונה כדי לציין את תחילתה של השנה. לא יהיה כאן פוסט על רשימת ההישגים שלנו – איכשהו אנחנו לא נוטות להסתכל על חצי הכוס המלאה וגם לדבר בשבחנו זה משהו שאנחנו לא מתחברות אליו. אז מה כן? לכבוד שנת 2020 חשבנו שזה יהיה מעניין לחבור לעוד כמה בלוגריות שאנחנו מאוד מעריכות, ולדבר איתן על הדרך שעשינו בתור בלוגריות, בעלות עסק עצמאי, על התכנונים שלנו לעתיד ואיך כל זה מתקשר לנשיות. אין מה לעשות, אי אפשר להפריד את עצם היותנו נשים מהעשייה שלנו.

צילום: מור ג'רופי

ביום שלישי שמשי ויפה, נפגשנו עם אפרת מהבלוג Pretty So וירדן מהבלוג Piece of Air באחד ההוסטלים המגניבים ביותר בתל אביב – The Spot Hostel. ביחד איתן ניהלנו שיחה צפופה ומרתקת על בלוגינג ועל התוכניות שלנו לעתיד, על להיות עצמאית מול שכירה ובכלל על עולם התעסוקה במאה ה-21. אנחנו בטוחות שאם את עצמאית, שכירה, בלוגרית או שוקלת לעבור להיות כל אחד מאלה – תוכלי ליהנות, להסכים או אפילו ללמוד מהנקודות שצצו בשיחה שלנו.

בלוגינג 1: התמדה

נתחיל מהנושא המובן מאליו – בלוגינג! בכל זאת את בחרת לקרוא את הפוסט הזה מלא אחר מאשר הבלוג שלנו. לתחושתנו, בלוגינג בשנת 2019 הפך להיות מאוד פופולרי, ונדמה שכולם רוצים להיות בלוגרים (או אינסטגרמים או יוטיוברים). הרבה מזה הוא בזכות בלוגריות מהממות שהצליחו לשבור את תקרת הזכוכית של "בלוג זה רק תחביב", פרצו גבולות והציגו את הפנים היפות של עולם הבלוגינג לעולם. אגב, הנקודה הזאת מתחברת גם לעניין תחרות בין בלוגים שנזכיר בהמשך, אבל קודם כל עוד כמה נקודות על בלוגינג.

יש הבדל גדול בין לפתוח בלוג ובין להתמיד בו. כשפתחנו את הבלוג שלנו אחד מהדברים ששמענו כל הזמן הוא שרוב הבלוגרים לא שורדים את השנה הראשונה, וככל הנראה ביום הולדת שנתיים הם ייעלמו. אנחנו נמצאות בשטח כבר שלוש שנים וחצי, ולצערנו ראינו הרבה בלוגים נפתחים ונסגרים, או פשוט לא מתעדכנים עם תכנים חדשים. אני כל כך שמחה לגלות כל פעם מחדש את כברת הדרך שעברנו, ואנחנו עדיין עוברות. התכנים עולים לבלוג ובכלל למדיה החברתית שלנו בתדירות די גבוהה, ואנחנו נהנות לכתוב ולפגוש אתכן במרחב הווירטואלי (ואולי לפגוש אתכן בסדנה הבאה שלנו פנים מול פנים!).

בלוגינג 2: נישה

אין ספק שמבחוץ התחום נראה זוהר. זה גם לא ממש מפתיע שיש הרבה אנשים שמתמקדים בנישת הטיולים, כי בתכלס, מי מאיתנו לא הייתה רוצה לטייל בעולם, לישון במלונות שווים – ועוד לקבל על זה כסף?! אבל בואו נשים את זה רגע על השולחן – המציאות שונה לחלוטין! על כל פוסט, ולא משנה אם הוא נעשה בארץ או בחו"ל, מושקעות שעות ולפעמים אפילו ימים של עבודה כדי להביא לך את התוצר המעניין והיפה ביותר. שלא נדבר על זה שכדי להגיע למצב שמשלמים לך על נסיעה (או בכלל – על כל פרסום בבלוג) את צריכה להיות וואן-וומן-שואו ולעבוד בשיווק, בעיצוב, בכתיבת תוכן, בצילום ובעריכה, לפתח קהל עוקבים, לדבר עם כל האנשים הנכונים, לתפעל מדיה חברתית ועוד מכל טוב.

אז אחרי שהבנו שבלוג הוא עבודה קשה, האם זה אומר שחייבת להיות לו נישה מסוימת, כמו נישת טיולים למשל? פה כולנו הסכמנו פה אחד שלא. כבעלת נכס דיגיטלי מותר לך, וזה אף רצוי, לכתוב על מגוון נושאים. ככל הנראה לא היינו מתפזרות על פני מיליון נושאים, אבל כל עוד זה משהו שנוגע בך אישית למה לא? והנה משהו מנחם: ייתכן כי הבלוג שלך יתחיל מנישה מסוימת, ומעצם היותנו בני-אדם שמתפתחים וגדלים, אולי עוד כמה שנים תגלי שמתאים לך לכתוב על עוד נושאים או אולי על משהו אחר לגמרי? אפרת נתנה דוגמה מצוינת על הבלוג שלה, שהתחיל כבלוג אופנה והיום בכלל כותבת בו על נושא אחר ומנוגד אליו – קיימות.

בלוגינג 3: בלוג עסקי או בלוג שהוא גם עסק

והנה נקודה מעניינת שעלתה בשיחה עם ירדן: האם הבלוג הוא המטרה או שמא הבלוג נמצא שם כדי לקדם עסק, להציג אותך ואת הידע שלך בתחום מסוים? ירדן היא מטפלת ב-NLP, ובבלוג שלה היא מדברת על תחומים שקשורים לתחום הזה. הבלוג מאפשר לה להכיר לעולם את התחום הטיפולי המרתק הזה ואת הידע שהיא צברה בתחום. בדרך הזאת, מי שמתעניין בשיטה ומחפש מטפלת יכול להתרשם מהכישורים הרבים שלה ומהידע שיש לה. לעומת הבלוג שלה, אנחנו מגיעות מכיוון קצת שונה. אנחנו נהנות לכתוב, לצלם ולהפיק פוסטים, אבל את בטח יודעת שכתיבה בלבד בבלוג לא ממש מספיקה כדי להתפרנס מהבלוג. אין לנו בעיה להגיד בצורה גלויה שלעיתים אנחנו עושות סקירות ושיתופי פעולה בתשלום שמתיישבים עם האופי של הבלוג והסטנדרטים שלנו. כמו כן, הבלוג משמש אותנו לא מעט פעמים כתיק עבודות שאותו אפשר להציג ללקוחות, וכך למשל גם אפרת מתייחסת לבלוג שלה.

עולם התעסוקה במאה ה-21 (בואכה המאה ה-22)

בלא מעט שיחות עם ההורים שלנו אנחנו מגלות כמה מדובר בדור שונה מאיתנו. ההורים שלנו התמידו במקצוע אחד ובמקום עבודה אחד לאורך שנים. כשמדברים איתם על הדור הצעיר הם מופתעים כמה מקומות עבודה אנחנו מחליפים ולא מבינים איך לעזאזל זה נראה טוב בקורות חיים שלנו. ובאמת, יש הבדל בין לעבור מקום עבודה כל חודש חודשיים ובין לעבור מקצוע כל כמה שנים. יחד עם זאת, בשיחה עם ירדן ואפרת עלתה העובדה שאנחנו דור שמתנסה ומתמקצע בכל מיני תחומים. מי אמר שכבר בגיל 20 את צריכה לבחור מקצוע לכל החיים? תמיד אפשר ללמוד, להתפתח ולהוסיף עוד מקצוע או התמחות לארגז הכלים שלך. ככה אנחנו מגדירות את עצמנו – לכל אחת מאיתנו יש את המקצוע שלה שבו היא עובדת כשכירה, אבל הבלוג הוביל אותנו לגלות, ללמוד, להתמקצע ולהתפתח בתחומים חדשים מעריכת תמונות וסרטוני וידאו, גרפיקות, סטיילינג, כתיבה, בניית אתרים, ניהול רשתות חברתיות, העברת סדנאות והיד עוד נטויה.

לעשות שינוי קריירה או לעבוד בשני תחומים במקביל זה לגמרי אפשרי. גם היום כששואלים אותי מה את רוצה לעשות שתהיי גדולה התשובה שלי היא – אני לא יודעת, מהסיבה הפשוטה שאין באמת דרך לדעת. גם לפני עשר שנים לא תיארתי לעצמי שאני אשב כאן מולך ואהיה בעלת בלוג. מתברר שאני לא היחידה שמסתובבת עם התחושה הזאת, ולנשים המוכשרות שישבו איתי סביב השולחן יש גם מחשבות וכיוונים נוספים מרתקים שבהם הן רוצות להתפתח בעתיד הקרוב (והרחוק).

להיות נשים עצמאיות

כשאנחנו מסתכלות סביבנו אנחנו רואות הרבה נשים בתחום הבלוגינג, ניהול מדיה חברתית, עריכה ויצירת תוכן, ולא מעט מהן בעלות מותג כזה או אחר. דיברנו על השאלה אם התחום הזה מובל בשנים האחרונות על ידי נשים מוכשרות, והאם זה שהתחום נמצא בדומיננטיות נשית אומר משהו על השכר שאנחנו מקבלות, בתור עצמאיות או שכירות? האם גם בתחום הזה נמצא פערי שכר?

התחושה היא לא מעט פעמים שאנחנו כנשים, ממעטות להעריך את העבודה ואת הניסיון הרב שלנו ומתמחרות זול מדי את העבודה שלנו, או בכלל לא לוקחות כסף על עבודה שקיבלנו. אנחנו חושבות שאמנם לא כל דבר צריך להיעשות בכסף – אנחנו לוקחות לפעמים חלק בקמפיינים שיכולים לשרת את שני הצדדים או שיש בהם איזושהי תרומה לקהילה. עם זאת, יש הרבה מקרים שבהם נסרב לעבודה, כי כמו בכל תחום העבודה מאחורי הקלעים היא מרובה ומגיע לנו להיות מתוגמלות על המאמץ, על ההשקעה ועל העבודה שלנו – כי זאת אכן עבודה. אנחנו מקוות רק שהתחום הזה לא יהיה עוד דוגמה לפערי שכר בין נשים לגברים.

נקודה נוספת ואישית – אולי את כבר יודעת את זה מהפייסבוק או מהאינסטוש שלנו, אני מצפה לבייבי קטן. בשיחה שלנו שיתפתי על החששות הרבים שלי משילוב של עסק יחד עם ניובורן, ובכלל של חיי משפחה עמוסים יותר. שמחתי לשמוע דברי עידוד, על לא מעט מקרים שבהם דווקא הצפיפות בזמנים גרמו לנשים רבות להתייעל, לחלק את הזמנים ולעבוד בלו"ז מותאם יותר כדי להספיק, ועל לא מעט סיפורי הצלחה של נשים בתחום שקרו אחרי הגעת הבייבי. כולי תקווה שאצליח לממש את עצמי באותו אופן. אין ספק שכבר עכשיו יש לי כמה נשים מעוררות השראה בתחום הבלוגינג בארץ ובעולם, ואני לגמרי אומרת לעצמי שזה אפשרי לחלוטין. בסופו של דבר יש פה לא מעט נשות קריירה עצמאיות וגם שכירות שמנהלות אורח חיים משפחתי לצד התפתחות והתרחבות בקריירה.

על תחרות ואמונה עצמית

אחד הדברים שהכי קשה לנו לעשות הוא לפרגן לעצמנו ולהגיד אני טובה במה שאני עושה, יש לי את הידע והכישרון ואני עושה עבודה מעולה! עם זאת, זאת תכונה חשובה במיוחד בתור עצמאית. אנחנו חיים בעולם שקשה להמציא בו את הגלגל. אפשר לחדש או לקבל השראות, אבל היום שגוגל וכל הרשתות החברתיות פתוחות לכולם בכל העולם את עלולה לגלות שיש "הרבה כמוך" וליפול למלכודת ההשוואות – "שלה יותר יפה ויותר טוב", "איך היא הגיעה לזה ואני לא," וכן הלאה.

אולי את לא מאלה שמכניסות כאלה מחשבות לראש שלה, אבל מודה שאני נופלת למלכודת הזאת לא מעט פעמים. המסקנה מהשיחה עם נילי, ירדן ואפרת שתחרות תמיד תהיה, וזה לא ממש חשוב אם את עצמאית או שכירה. הטריק הוא לדעת שיש מספיק מקום לכולן ולהאמין בעצמך. הישגים של אנשים אחרים, או בכלל החיים של אחרים שאנחנו רואות ברחבי הרשתות החברתיות, ככל הנראה לא באמת משקפים את המציאות של אותו אדם. לכולנו יש ימים שאנחנו בפיג'מה, ימים שאנחנו נמרחים על הספה בלי כוח לכלום, ולעומת זאת יש ימים מוצלחים יותר, שאנחנו נראים במיטבנו, מטיילים ועושים דברים מגניבים.

אנחנו נכנסות לשנת 2020 עם תזכורת שהרבה פעמים עולם העצמאות והבלוגינג הוא לא פשוט. יש תחרות, יש כישלונות, יש סירובים (והרבה) – אבל אנחנו עושות עבודה טובה, לומדות, מתפתחות וה"כן" הגדול פשוט מחכה לנו בהמשך הדרך.

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא star.png

לפוסט של ירדן מהבלוג Piece of air

לפוסט של אפרת Pretty So

תודה רבה לכל מי שהשתתף בהפקה!

אפרת אביגיל בשרי – Pretty So

ירדן לוין – Piece of Air

צילום – מור ג'רופי

לוקיישן – The Spot Hostel

Write a comment

אני לא רובוט :) *

אוהבת יצירה, לייף סטייל וטיולים?

אם התשובה היא כן, כנראה תאהבי גם את הניוזלטר שלנו שמלא בהשראה, נצנצים, הטבות שוות ותוכן מיוחד שאנחנו שולחות רק למנויות הניוזלטר*

* בלי ספאם, מבטיחות