לייף סטייל

למה לי לפתוח בלוג? על בלוגינג ועל כוחו של הבלוג

הפוסט הבא נכתב מכל ה-♥
מתוך אהבה למה שנילי ואני עושות, ומתוך אהבה והערכה לעולם הבלוגינג

***

אי שם לפני שלוש שנים באתי לנילי עם רעיון מטורף. "בואי נפתח בלוג!", אמרתי לה אז, ולשמחתי – היא אמרה כן. כבר מהימים הראשונים של הבלוג היינו באותו ראש, והרעיונות החלו לזרום בשפע (והם ממשיכים לזרום עד היום ;-)). השאיפות שלנו והמטרות של הבלוג היו ברורות מאוד כבר מההתחלה. ידענו שאנחנו רוצות לפתח את הבלוג, הבייבי הפרטי שלנו, גם לכיוונים עסקיים, ולאט אך בטוח התחלנו להגשים את החלומות שלנו.

החודש אנחנו חוגגות בלוגולדת שלוש לבלוג האהוב שלנו, ולכבודו החלטנו לחלוק אתכן את המסקנות שלנו משלוש שנים של בלוגינג, ובעיקרן: למה בכלל כדאי לפתוח בלוג?

בשלוש השנים שבהן אנחנו עוסקות בבלוגינג הגשמנו חלומות והגענו למקומות שלא היינו מאמינות שנגיע אליהם: פינה קבועה בערוץ ה-DIY, הופעה בתוכניות בוקר שונות וכתבות בכמה מגזינים בפרינט ובאונליין. לאחרונה התחלנו להעביר גם סדנאות (מוזמנת להתעדכן בלוח הסדנאות שלנו כאן) שמאפשרות לנו לפגוש אתכן פנים מול פנים וליצור ביחד. הסדנאות גם מביאות אותי לאחד החלקים שהכי מספקים אותנו בבלוג: בניית הקהילה שלנו! לפני שלוש שנים לא היינו מדמיינות שתהיה לנו קהילה כזאת. בכל פעם אנחנו מופתעות מחדש מכך שאנחנו מגיעות לעוד ועוד נשים, שהתוכן שאנחנו יוצרות ופרויקטים ה-DIY שלנו מדברים אליהן.

במהלך השנים נתקלנו לא מעט פעמים בשאלה למה כדאי לפתוח בלוג, בעיקר אם יש את פייסבוק או אינסטגרם, מדיות שבהן אפשר להעלות פוסטים, תוכן ותמונות. אנחנו טוענות שהמדיות החברתיות השונות לא סותרות את הבלוג או מחליפות אותו, אלא להפך – המדיות החברתיות הן אלה שתומכות בבלוג. את בטח כבר יודעת שאצלנו למשל הבלוג הוא הבסיס, אבל אנחנו פועלות בכמה מישורים במקביל – יש לנו פייסבוק, אינסטגרם, ערוץ יוטיוב וגם חשבון בפינטרסט (אחת מהמדיות האהובות עלינו).

אז לכבוד בלוגולדת שלוש, וכבלוגריות גאות לבייבי שלנו Craft & dreams, הנה עשר נקודות חשובות על עולם הבלוגינג, שאולי יעזרו לך להבין מה כוחם האמיתי של הבלוגים

***

1. בלוג הוא פלטפורמה שבה את יכולה להיות פשוט – את. בבלוג את יכולה להביא את עצמך, לכתוב על הדברים שאת מכירה הכי טוב ועל אלה שיוצאים מהלב בצורה הכי אותנטית, ולהביא אותם לקהל בארץ ובעולם. מהניסיון שלנו – ברגע שמישהו לא כותב מתוך אהבה וחיבור לנושא זה ישר מורגש, וכנראה מדובר בבלוג שלא נתאמץ להיכנס אליו ושלא ישרוד את מבחן הזמן.

כאן גם כדאי לציין את עניין המסחור של הרשתות החברתיות. בזמן שהחשיפות בפייסבוק הולכות ויורדות (אדון צוקי מה אתה זומם שם?!), והמון פידים באינסטגרם הופכים להיות סופר ממוסחרים, עד כדי כך שאני מודה שאני בכלל לא בטוחה כמה הפרסום בהם אפקטיבי – הבלוג נשאר הנישה שלך ורק שלך במרחב הווירטואלי. הבלוג שלך יכול להישאר אותנטי ואמיתי, כל עוד את כותבת ומפרסמת פוסטים על נושאים שקרובים ללב שלך.

נכון, יש הרבה בלוגרים שמכניסים גם תוכן ממומן לבלוג, וגם אצלנו יש תוכן כזה. לדעתי, כל עוד מדובר בתוכן שתואם את האג'נדה שלכם ושל הבלוג אין סיבה לא להעלות אותו לבלוג ועדיין להצליח הישאר אותנטיים. בכלל, אני חושבת שזה מאוד קשה לא לספר את האמת על מוצר מסוים כשצריך למלא פוסט שלם. אז לכו עם האמת שלכם!

2. הבלוג הוא שלך ושלך בלבד. ברשתות החברתיות החשבונות של כולנו, כולל העסקיים והפרטיים, שייכים למעשה למר צוקי היקר. בלוג הוא פלטפורמה שהיא שלך לחלוטין: את קונה את הדומיין והשרת. אין מישהו שיכול פתאום להחליט שהזכויות שלו או שתוכן מסוים לא מתאים לו, אלא זה תלוי בך. לא בא לך יותר לשמור את האתר? את פשוט מפסיקה לשלם על שירותי האחסון.

3. עוד נקודה חשובה בעניין הרשתות החברתיות היא שהבלוג לא תלוי באף אלגוריתם אכזרי כזה או אחר. רמת החשיפה שלו תלויה אך ורק בך וב-SEO. הרבה קוראים יגיעו אלייך מחיפוש בגוגל או דרך אחת הרשתות החברתיות מהסיבות הכי נכונות – הנושא שכתבת עליו מעניין אותם. מה שאומר גם שזאת לא תהיה תמונה או סטטוס בפייסבוק חולף, אלא הם יישארו דקות כדי לקרוא וללמוד על הנושא עליו הם ביקשו להעמיק את הידע שלהם או לקבל תשובות.

4. נקודה שהיא חשובה ביותר בעיניי – כמה תמונות וסטטוסים בפייסבוק אנחנו גוללות ביום בפיד שלנו? תוך שנייה כל אלה נעלמים כלא היו. בטח ובטח אחרי חודש – מי זוכר בכלל מי פרסם מה? אפילו לנו זה קורה 😉 מצד שני, לפוסט בבלוג אין תאריך תפוגה. הוא נמצא ברשת, וכל מי שיחפש נושא מסוים יצא אותו בכל רגע רק במרחק הקלקה. ייתכן ואני אגלה שהפוסט הוא מלפני שנה, אבל התאריך הוא לא משמעותי, אלא התוכן שנמצא בו (כאן כדאי לציין שאם יש עדכונים לפוסט ותיק אז בהחלט כדאי לעדכן).

אני יכולה לספר שיש לנו פוסטים שונים מתחילת הדרך שעדיין עולים באנליטיקס שלנו, וזה הכי כיף לנו לגלות שגם שלוש שנים אחרי הנושאים עדיין מדברים אליכן. כלומר, ההשפעה של כתיבת הפוסט שלך אינה רגעית ולא תקפה רק לאותו הרגע שאת מפרסמת אותו, אלא הוא נמצא שם כל עוד הבלוג שלך באוויר.

5. חשוב לנו לשים רגע כמה דברים על השולחן – בלוגינג יכול להישמע מאוד זוהר וכיף מהצד, אבל זה דורש המון, אבל המון, עבודה. בשלוש השנים האחרונות נילי ואני נהיינו מומחיות לכל הרשתות החברתיות (פייסבוק, אינסטגרם ופינטרסט), אותן אנחנו מנהלות לבד. גם להגות רעיונות לכתיבה, לכתוב ולצלם אותם, ליצור גרפיקות ואיורים (אנחנו מעצבות הכל לבד), וורדפרס, ניוזלטרים ועוד – הכל למדנו לבד. תחום אוטודידקטי זה לגמרי כאן 😉 ברור שיש הרבה קורסים שאפשר ללכת אליהם וגם אנחנו הלכנו ובטוח נלך בעתיד, אבל בסופו של דבר זה את מול המחשב.

6. אבל אם נסתכל על הדברים כמו רוטב חמוץ-מתוק, עולם הבלוגינג מלמד אותך כל הזמן המון דברים חדשים שאולי בחיים לא היית חושבת שתדעי, כמו לדעת לדייק את הכתיבה שלך, להפעיל מערכות ניוזלטר, לערוך תמונות, לצלם ולערוך סרטונים, לבנות אתרים ועוד.

7. העבודה על הבלוג אינה תלויה במקום או זמן, את יכולה לעבוד מכל מקום ואני מכירה לא מעט בלוגריות שעברו לחו"ל או מטיילות לאורך זמן בחו"ל והבלוג ממשיך לצמוח משם. יש הרבה חופש בבלוגינג ויחד עם זאת זה דורש בהתאם הרבה משמעת עצמית. לא לכולם זה מתאים, אין ספק. אני גיליתי במהלך השנים שהכי נוח לי לכתוב בבית ולפעמים לשבת בבית קפה שקט זה רעיון לא רע בשביל השראה ושינוי אווירה.

כל בלוגרית היא הבוס של עצמה. יש כאלה שעובדות בזה משרה מלאה, יש כאלה בחצי משרה ויש כאלה שיש להן כמה שעות בשבוע להקדיש לבלוג. אין תשובה של נכון-לא נכון לגבי זה, וכל אחת מעלה תכנים לבלוג בהתאם להשראה שיש לה, לנושאים שמעניינים אותה ומתי שהיא רואה לנכון.

8. הבלוג מאפשר לך פלטפורמה לשיתופי פעולה עם בלוגריות אחרות. זה אחד הדברים שאני הכי אוהבת בעולם הזה. בשנים שנילי ואני עובדות פגשנו בלוגריות מהממות ומוכשרות. הפקנו יחד הפקות מטריפות, התארחנו אחת אצל השנייה במרחבים הווירטואלים ונשארו בקשר <3 חברויות לגמרי יכולות להיווצר כאן.

9. אחד הדברים שאם נגיד אותם רגע בלי צניעות (וזה משהו שמודה שתמיד קצת קשה לי) דרך הבלוג את יכולה לעורר השראה באנשים – לצאת לטייל, אולי לשנות משהו באורח חיים שלהם, ללמד אותם משהו חדש, לעלות מודעות לנושאים מסוימים, לתת השראה לעיצוב ועשייה ועוד. זה כל כך לא מובן מאליו שהתוכן שאת מעלה יכולה יכול להניע אנשים לפעולה כזאת או אחרת, אבל אין סיפוק גדול יותר מלקבל ממך תמונות של פרויקטים DIY שעשית בעקבות מדריך שלנו או לקבל ממך הודעה על התכנים שאנחנו מעלות.

10. זה מביא אותנו ליתרון ומבחינתנו גם הכיף הכי גדול שיש בבלוג: יצירה של קהילה של נשים מוכשרות, שמגיבות, עושות, יוצרות, שולחות תמונות, שולחות הודעות, שואלות ומבקשות בקשות (אני אוהבת במיוחד אתגרי אליאקספרס, רק אומרת ;-)). את חלקכן יצא לנו לפגוש פנים אל פנים, ואם לא אנחנו מקוות שייצא לנו מתישהו בקרוב, זאת בדיוק אחת הסיבות שהחלטנו לפתוח את הסדנאות שלנו.

את בלוגרית בעצמך? חושבת לפתוח בלוג?

נשמח לשמוע בתגובות את המחשבות שלך על העניין 🙂

Comments (4)

 • אני בלוגרית חדשה והפוסט מאוד מעודד ונותן מוטיבציה להשקיע ולהתמיד, תודה!

  הגב
  • איזה כיף לשמוע! העבודה היא לא פשוטה, נילי ואני חווינו ובטוח עוד נחווה הרבה ירידות ועליות – אבל יש לא מעט רגעי סיפוק שנותנים כוח להמשיך ולא לוותר. בסוף זאת הפינה הכי אישית והכי שלך ברחבי הרשת, את לומדת המון ממנה ומכירה אנשים חדשים שזה הכי כיף <3

   הגב
 • בלוגולדת שמח קודם כל כתבת מדהים אני לגמרי מזדהה איתך תודה ששיתפת ❤️

  הגב
  • תודה 🙂 כיף ממש לשמוע שהתחברת <3

   הגב

Write a comment

אני לא רובוט :) *

אוהבת יצירה, לייף סטייל וטיולים?

אם התשובה היא כן, כנראה תאהבי גם את הניוזלטר שלנו שמלא בהשראה, נצנצים, הטבות שוות ותוכן מיוחד שאנחנו שולחות רק למנויות הניוזלטר*

* בלי ספאם, מבטיחות