טיולים

יום טיול לחורבת חנות ועין תנור

יש לי חיבה מיוחדת לטיולים באזור הרי ירושלים. אחת הסיבות לכך היא שגדלתי במושב באזור, והעובדה שיכולתי לקחת את האוטו, לנסוע מרחק נסיעה קצר ביותר ולהתחיל לטייל בכיף בהחלט השפיעה על אהבתי למקום. הבונוס הגדול בטיול באזור הזה הוא שפע המעיינות שיש להרי ירושלים להציע. הבריכות הקטנות ולעיתים גם הנסתרות (שלפעמים מאוד מאתגר למצוא אותן) בשילוב המים הקרירים ביום טיול חם הופכים את הטיול למהנה ביותר. אני תמיד טוענת שאין כמו לפתוח פק"ל קפה בסמוך למעיין צונן ויפה.

את המסלול של חורבת חנות ועין תנור עשיתי כמה פעמים בעבר. בפעם הראשונה הייתי שם ביום טיול עם אח שלי שהכיר לי את הפסיפס המיוחד שיש במקום ואת המעיינות באזור. בטיול האחרון החלטנו לחזור למקום כדי להיכנס לנקבה מלאת המים של עין תנור, וגם כי רצינו להכיר את המקום לנילי וחן שהצטרפו אלינו ליום הטיול!

לדעתי המסלול הזה הוא אחד היפים שיש באזור הרי ירושלים, והוא גם קליל, כיפי ומתאים למשפחות וגם לכלבלבים 😉

את המסלול נתחיל בחורבת חנות. יש לכתוב בווייז "חורבת חנות", והוא יכוון אתכן לחנייה מסודרת וסלולה (הנקודה נמצאת בסמוך למושב מטע). כדאי לדעת שיש במקום גם שולחנות פיקניק נחמדים ואפשר לשבת שם ולנוח. בסמוך לכביש תמצאו את חורבת חנות – חורבה עתיקה שבעבר היא הייתה אכסניה (חאן) לעוברי אורח מהתקופה הממלוכית. בסמוך לחורבה תוכלי להתרשם גם מגת ובריכת אגירה.

במרכז החורבה יש פסיפס שנמצא בתוך כנסייה מהתקופה הביזנטית, אשר במשך שנים רבות היה ידוע רק ליודעי דבר. אח שלי סיפר לי על המקום וכשהגעתי לשם בפעם הראשונה גיליתי פסיפס מכוסה בחול. ממש כמו בחפירה ארכיאולוגית היה צריך לקחת מטאטא שהושאר שם בכוונה תחילה, לפנות את החול ולגלות את הפסיפס המרהיב. לאחר הגילוי היה צריך לכסות את הפסיפס עם החול כדי שהאנשים שיגיעו אחריך יגלו את הפסיפס בעצמם. הפסיפס הזה לא נשאר סודי לצערנו ולפני כמה שנים הוא הושחת ועל קירות המבנה רוססו כתובות גרפיטי. רשות הטבע והגנים הצליחה לשמר את חלק מהפסיפס והוסיפה למקום גם גדרות ולוחות הסבר.

אחרי שהתרשמנו מהחורבה, ואולי גם עצרנו לפיקניק קצר, נרד בירידה בשביל העפר לכיוון עין תנור (שביל כחול). שימי לב שהמסלול שאני מציעה כאן אינו מעגלי ואת הירידה שאנחנו עושים נצטרך לעלות בחזרה. בקצה הירידה נפגוש צומת דרכים, ממנו אפשר להגיע למעיין עין מטע. במעיין יש בריכה קטנטנה תחת עצי אקליפטוס, אבל לטעמי הבריכה הפיצית הזאת לא מדהימה וכדאי להמשיך ישירות לעין תנור.

חורבת חנות

חורבת חנות

חורבת חנות

טיול לחורבת חנות

כדי להגיע לעין תנור נפנה בצומת הדרכים לסימון השבילים האדום. נלך בו כ-300 מטר עד שנראה מצד שמאל שלנו פנייה לכיוון עין תנור. סימון לעין תנור יהיה בסימון שבילים שקוף. שימי לב – קל מאוד לפספס את הסימון אז אם את רואה שאחרי הפנייה את מתרחקת ולא מוצאת את המעיין כדאי שתעשי אחורה פנה וחפשי טוב טוב את סימון השבילים השקוף.

אחרי שפנינו שמאלה בסימון השבילים השקוף תחכה לנו ירידה קטנה לכיוון הנקבה. מתחת לעצי תאנה ולימון יפים תמצאי את הכניסה לנקבה. כשאנחנו טיילנו המים כיסו לנו רק את כפות הרגליים, אבל בשיא עומקם הם יכולים להגיע גם לברך. טיפ ממני: תביאי פנס כי מאוד חשוך שם בפנים.

הנקבה, שאורכה כ-30 מטר, נחצבה כדי להגיע עמוק יותר למקור המים. אמנם זאת לא הייתה הפעם הראשונה שלי במקום, אבל בכל זאת קיבלתי תחושה הרפתקנית כשנכנסו לנקבה. גם סאנסה הכלבה נכנסה איתנו למרות הפחד שלה ממים, ובדרך חזרה החוצה היא נלחצה ונוצרה סיטואציה חמודה ומבדרת בו זמנית.

בדרך למעיין ובחזרה מחכות לך המון פינות חמד יפות ומזמינות לפיקניק ולפק"ל קפה. תיהני!

טיול למשפחות

אחרי שסיימנו לנוח ולשתות נחזור באותה דרך לאוטו – עייפים אך מרוצים 😉

עין תנור

עין תנור

כמה דברים כלליים:

🌸 הטיול מתאים למשפחות ולכל מי שמחפשת יום טיול במרכז.

🌸 הטיול מתאים להליכה עם כלבים <3

🌸 אל תשכחי להביא איתך שקית לזבל ומים לשתייה.

🌸 ברחבי הדרך יש המון מקומות לעצור לפיקניק, אז תצטיידי מראש באוכל ופק"ל קפה.

🌸 אל תשכיחי פנס כדי להיכנס לנקבה. קחי בחשבון שבקיץ היא נוטה להיות יבשה או עם מעט מאוד מים.

🌸 הגעה  הגעה לחורבת חנות (אפשר להקליד בווייז "חורבת חנות"). החורבה נמצאת בקרבה למושב מטע. יש חנייה מסודרת לרכבים ומשם אפשר להתחיל את המסלול.

Write a comment

אני לא רובוט :) *

אוהבת יצירה, לייף סטייל וטיולים?

אם התשובה היא כן, כנראה תאהבי גם את הניוזלטר שלנו שמלא בהשראה, נצנצים, הטבות שוות ותוכן מיוחד שאנחנו שולחות רק למנויות הניוזלטר*

* בלי ספאם, מבטיחות