טיולים

סיור גרפיטי ברחובות פלורנטין

לפני כשנתיים, ביום שבת אחד, הבן זוג שלי הציע שנלך לעשות סיבוב קטן בשכונת פלורנטין התל אביבית כשהמטרה הייתה לגלות את ציורי הגרפיטי הפזורים ברחביה. באותה תקופה לא נחשפתי לאמנות הרחוב המדהימה הזאת בעיר, ולא ידעתי למה לצפות ואיזה אוצרות עומדים להתגלות בפניי.

מהרגע שהגענו והתחלנו להסתובב באזור הנגריות נשמעו מצדי אינספור קריאות התפעלות וככמותן, כמות הקליקים שהקלקתי במצלמה.

כמה שנים אחרי, חזרנו מסין ועברנו לגור בעיר הגדולה, ורצה הגורל שנגור ספציפית בדרום העיר. האמת – התאהבתי בחלק המחוספס הזה של תל אביב, אזור לא מתיימר, הכולל בתוכו פסיפס אנושי מרתק בפיסה קטנה של העיר הגדולה.

מאז אני חשופה יותר ליצירות המעטרות את המבנים ברחוב. חלק השתנו מהפעם האחרונה שטיילתי באזור וחלק נשארו עומדות איתנות כנגד ההשתנות התקופתית והחברתית.

סיור גרפיטי ברחובות פלורנטין

אז מה הוא גרפיטי?

 

גרפיטי הוא כתובת או ציור אשר מצוירים במרחב הציבורי, לרוב ללא הסכמה של בעלי הרכוש, ומכאן נחשב כעבירה על החוק ונתפס כפעולת ונדליזם.

שורשיה של המילה 'גרפיטי' נעוצים במילה היוונית 'גרפאין' שמשמעותה לכתוב ואפשר למצוא עדויות להופעתו כבר באימפריה הרומית וביוון העתיקה. אפשר אף לומר שציורי המערות הם גם סוג של גרפיטי.

סיור גרפיטי ברחובות פלורנטין

הגרפיטי שאנו רואים כיום ברחובות נעשה ברובו על ידי ספריי צבע, טושים עמידים, מדבקות, שבלונות, רולרים ועוד אמצעים מגוונים ומקוריים אחרים. הגרפיטי למעשה מאפשר ליוצר לחשוף את יצירותיו, דעותיו הפוליטיות והחברתיות, ועוד. עצם עשיית הגרפיטי על מבנה שהוא ציבורי, אך מהווה עבירה על החוק היא בעניין בפני עצמו. לעתים מספקות עיריות שונות קירות של מבנים מסוימים לעצם יצירת האמנות, אך אז נשאלת השאלה אם אותה יצירה מאבדת מהאפקט ומהמסר שהיא רוצה להעביר.

סיור גרפיטי ברחובות פלורנטין

קיימים שלושה סוגים של גרפיטי, הראשון הוא יצירת חותמת אישית של 'הייתי כאן'. הסוג השני מתעסק באקטיביזם המתקשר לאירועים המתרחשים בחברה מדי יום, והסוג האחרון הוא הגרפיטי האמנותי והאסתטי שנפוץ יותר ברחובות תל אביב.

סיור גרפיטי ברחובות פלורנטין

סיור גרפיטי ברחובות פלורנטין

קחו לכן מים, הצטיידו במצלמה וצאו לשוטט בשבת פנויה אחת (עדיף להגיע כשבתי העסק סגורים) ברחבי דרום תל אביב. התבוננו לצדדים ולעתים גם מעלה, ותנו לעצמכן להתפעל מהיצירתיות ומהמסרים שאותם האמן רצה להעביר לנו הצופים, צופים שהם חלק מהחברה שלעתים האמן רוצה לבקר אותה או להגיד עליה משהו.

סיור גרפיטי ברחובות פלורנטין

סיור גרפיטי ברחובות פלורנטין

סיור גרפיטי ברחובות פלורנטין

סיור גרפיטי ברחובות פלורנטין

** אם אתן מחפשות סיורים מודרכים כדי להכיר מקרוב את יצירות הגרפיטי והסיפורים העומדים מאחוריהן, אתן מוזמנות להצטרף לסיורים של StreetHeart אשר עורכים סיורים שכל כולם תרומה לקהילה.

 

Comments (2)

 • שלום , אני מעוניינת להצטרף עם הבת שלי לסיור גרפיטי בתח אביב ב10/05
  האם יש אפשרות? מה העלות ? מה משך הסיור?
  אנחנו מגיעות מחיפה
  תודה

  הגב
  • היי, אנחנו לא מעבירות סיורי גרפיטי. ממליצה שתפני לחברת Street heart עליה המלצנו בפוסט הזה, או לחברת גרפיטיול 🙂

   הגב

Write a comment

אני לא רובוט :) *

אוהבת יצירה, לייף סטייל וטיולים?

אם התשובה היא כן, כנראה תאהבי גם את הניוזלטר שלנו שמלא בהשראה, נצנצים, הטבות שוות ותוכן מיוחד שאנחנו שולחות רק למנויות הניוזלטר*

* בלי ספאם, מבטיחות